Literatura dla dzieci i dorosłych, czyli wiersze Jana Brzechwy

Baśnie, opowieści i książki dla dzieci mogą mieć bardzo duży wpływ na rozwój młodych ludzi. Pomagają poznawać świat, rozwijają wyobraźnię i kreatywność oraz kształtują wrażliwość. Dlatego tak ważne jest, by opiekunowie nie zaniedbywali regularnego czytania maluchom. Co więcej, niektóre dziecięce historie na stałe weszły już do kanonu polskiej literatury. Do takich książek z pewnością należą różnorodne wiersze dla dzieci Jana Brzechwy, które od lat zachwycają kolejne pokolenia.

Wiersze, które uczą i bawią

Obecnie ciężko spotkać osobę, która choćby ze słyszenia nie kojarzy Akademii Pana Kleksa. Wydana w 1936 roku książka o szalonych przygodach Adasia Niezgódki i jego kolegów dziś uważana jest za klasykę literatury dziecięcej. Jednak dorobek poety zawiera dużo więcej wartościowych lektur. Szerokiej publiczności dobrze znane są również wiersze Jan Brzechwy, które od lat niezmiennie bawią i uczą. Historyjki, często opowiadające o roślinach i zwierzątkach, są świetnym źródłem rozrywki, jednak ogromna wartość tkwi również w warstwie językowej. Wiele cytatów z wierszy Jana Brzechwy na stałe weszło już do słownika, a bohaterowie tacy jak Żuraw i Czapla czy Sójka stali się w pewnych kręgach niemal przysłowiowi (co widać na przykład w powiedzeniu wybierać się jak sójka za morze).

Sympatyczni bohaterowie

Jan Brzechwa wiersze pisał już jako nastolatek, marzył jednak, by zostać prawnikiem. Na studiach kontynuował działalność literacką. Pierwszy zbiór przeznaczonych dla dzieci wierszy, Tańcowała igła z nitką, wydany został w 1938 roku. To właśnie stamtąd pochodzą wierszyki o rozmawiających ze sobą na straganie warzywach czy historyjka o żurawiu i czapli, którzy nie mogą się zdecydować, jakimi uczuciami do siebie pałają. Rok później światło dzienne ujrzał kolejny tomik wierszy Jana Brzechwy, Kaczka Dziwaczka. Oprócz przygód sympatycznej, choć ekscentrycznej kaczej bohaterki, zawierał on między innymi opowieść o wybierającej się za morze sójce. Do kanonu weszły również zbiory takie jak Opowiedział dzięcioł sowie (1946) lub Na wyspach Bergamutach (1948).

Ponadczasowa lektura

Wiersze Jana Brzechwy do dziś zachwycają odbiorców, nie jest również przesadą twierdzenie, że wychowały się na nich pokolenia Polaków. Lekkie, zabawne historyjki w przystępny sposób prezentują różne zachowania ludzkie, co pomaga wyjaśnić najmłodszym różnicę pomiędzy postawami godnymi pochwały a tymi mniej sympatycznymi. Zbiory zostały wielokrotnie wznawiane. Wiele z nich posiada również doskonałe ilustracje, na przykład autorstwa Jana Marcina Szancera (który prywatnie przyjaźnił się z poetą) lub Bohdana Butenki. Wiersze Jana Brzechwy dziś, prawie sto lat później, pozostają nadal aktualne, i niezmiennie zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych.